Oficyna Wydawnicza LEKSEM

Koszyk jest pusty

znajdź książkę dla siebie:


okładka

Tadeusz MIŁKOWSKI, Kościół w społeczeństwie hiszpańskim XIX i XX wieku. Od mnichów na wojnie do wojny z mnichami.
Łask 2006

ISBN 83-60178-15-1
stron 236
format: 23,7 × 14,5 cm
oprawa: miękka matowa

kup
cena detaliczna: 32,00
cena z rabatem: 27,50

Najnowsza książka dr Miłkowskiego [...] jest [...] pierwszym opracowaniem monograficznym o wzajemnych odniesieniach pomiędzy Kościołem a państwem i społeczeństwem na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.

Na uznanie zasługuje trafny dobór przykładów, pełniących rolę podbudowy i uzasadnienia konstatacji cząstkowych. Przykłady te są obrazowe, mocne, łatwe do zapamiętania [...].

[W pracy omawia się:...] ewolucję stosunków na linii duchowieństwo-państwo-społeczeństwo w nowych realiach społeczno-politycznych Hiszpanii drugiej połowy XIX wieku [...]; pogłębiający się rozdźwięk pomiędzy Kościołem a społeczeństwem i władzami II Republiki [...]; postawę Kościoła hiszpańskiego podczas wojny domowej, kiedy to twórcy hiszpańskiego faszyzmu podkreślali swe katolickie korzenie i wielu faszystów identyfikowało się z katolikami [...]; głębokiej analizie została poddana postawa Kościoła i kleru oraz wiernych wobec reżimu frankistowskiego. Autor ujawnia rozmaite paradoksy, do jakich dochodziło z powodu współpracy władz frankistowskich i episkopatu.

Sięgać do niej będzie [...] nie tylko wąskie grono badaczy dziejów Hiszpanii, ale i historycy Kościoła z innych terenów oraz nieprofesjonaliści [...]. Niezależnie od walorów naukowych książka będzie interesującym wprowadzeniem w skomplikowaną przeszłość Hiszpanii i umożliwi pełniejsze zrozumienie aktualnych problemów tego kraju.

Z recenzji dr hab. Barbary Obtułowicz

Spis treści (PDF)

Zobacz również

Polecamy inne nasze książki o podobnej tematyce: