Oficyna Wydawnicza LEKSEM

Koszyk jest pusty

znajdź książkę dla siebie:


okładka

Tadeusz WIERZBICKI, Pod butem z gwoździami
Łask 2007

ISBN 978-83-60178-43-0
stron 348
format: 24,5 × 17,0 cm
oprawa: miękka matowa

kup
cena detaliczna: 35,00
cena z rabatem: 29,75

Może wspomnienia te zwrócą uwagę Czytelników, którym nie dane było Walczyć z bronią w ręku i pochylą się oni nad losem ludzi z dnia na dzień przeniesionych w stan absolutnej zależności. Dziś mówi się o nich robotnicy przymusowi. Można ich było zatrudnić wbrew ich woli w dowolnym miejscu, bez względu na stan zdrowia i powiązania rodzinne. Byli pozbawieni praw. Mógł ich karać każdy pracodawca, a rodzaj i rozpiętość kar ustalał on sam.

Wspomnienia żołnierza walczącego na froncie, powstańca lub nawet konspiratora zasługują na miano bohaterskich. Ginący zaś z wycieńczenia, głodu i chorób robotnicy przymusowi nie doczekali się miejsca w historii wojny. A przecież gdyby policzyć ofiary przemocy w tej społeczności, byłyby one porównywalne ze stratami oddziałów walczących.

Świat, w którym powraca okrutny czas wojny, zbudowany jest z okruchów wspomnień, będących zapisem w pamięci zdarzeń, osób i sytuacji. Opowieści te odbiegają od tonu oficjalnej literatury martyrologicznej. Ich bohaterowie - sygnowani znakiem „P” niewolnicy III Rzeszy - zachowali swoje człowieczeństwo. Pomagały im przetrwać inteligencja, spryt, a niekiedy miłość doświadczana na obcej ziemi. Czasami bronili się uśmiechem i żartem przed tak znienawidzoną rzeczywistością.

To nawiązanie do żywej ciągle historii składa się z fragmentów obrazujących życie niewolników III Rzeszy, którzy - chociaż zepchnięci na dno - nie stracili cech ludzkich. Głodzeni i bici, budzili się do życia, widzieli świat takim, o jakim marzyli, chcieli kochać i być kochani. Czasami uśmiechali się przez łzy, obserwując swoje życie w tym znienawidzonym środowisku.

Odpryski zachowanych w pamięci wspomnień ukazują nie tylko warunki bytowania niewolników III Rzeszy, rzucają światło na ich postawy, wydobywają zdarzenia i sytuacje zarówno tragiczne, jak i żartobliwe. Te zapamiętane obrazy z lat okupacji, czasu wyzwolenia i okresu przebywania w strefie amerykańskiej tworzą fresk pełen barw i znaczeń, określających człowieczeństwo robotników przymusowych, naznaczonych znakiem „P”.

Spis treści (PDF)

Zobacz również

Polecamy inne nasze książki o podobnej tematyce: