Katalog — W
Aleksy AWDIEJEW, Grażyna HABRAJSKA, Wprowadzenie do gramatyki komunikacyjnej tom 1
[...] Autorzy nie tylko tak zdecydowanie zainicjowali w polskiej literaturze językoznawczej idee komunikatywizmu, ale również znakomicie przełożyli je na pełną polską gramatykę komunikacyjną [...]
Aleksy AWDIEJEW, Grażyna HABRAJSKA, Wprowadzenie do gramatyki komunikacyjnej tom 2
[...] Oba tomy Wprowadzenia... stanowią pierwszy w literaturze lingwistycznej wykład gramatyki komunikacyjnej. Tom 2 poświęcony jest opisowi poziomu interakcyjnego oraz poziomu organizacji tekstu.
Anna BEDNARCZYK, Wybory translatorskie. Modyfikacje tekstu literackiego w przekładzie i kontekst asocjacyjny
Przystępując do rozważań nad zagadnieniami teorii przekładu muszę zastrzec się, że:
- teorię przekładu uważam za dyscyplinę odrębną, a nie część którejkolwiek z dyscyplin filologicznych, przy czym moja perspektywa badawcza bliższa jest literaturoznawczemu podejściu do problematyki tłumaczenia; [...]
Współczesne odmiany języka narodowego, pod redakcją Kazimierza MICHALEWSKIEGO
Zmiany w sposobie komunikowania się, związane z pojawieniem się nowych technicznych środków przekazu (...), z przeobrażeniem występujących już wcześniej (...), powodują powstawanie kolejnych odmian języków etnicznych i modyfikowanie wcześniej istniejących.
Aleksander S. PĘCZALSKI, Wymiatanie Pamięci
Świadomość jest sceną sumienia.
Moralność otrzymuje tam oklaski
lub zaplątuje się w fałdach kurtyny.
Podróże — Voyages, pod redakcją Izabeli ZATORSKIEJ
Jedyny Polak, który w drugiej połowie XVIII wieku dwukrotnie przemierzył pół świata (wbrew literackiej sławie, Beniowski Polakiem nie był), nie doczekał się dotąd w ojczyźnie publikacji swych unikatowych, spisanych w języku matki Francuzki, wspomnień z dalekich podróży. A przecież, gdy je spisywał, zapewne po powrocie do Francji ok. 1782 i 1783 roku (interpretacja tekstu podsuwa te właśnie daty), jako trzydziestoparoletni obieżyświat i były oficer francuskich wojsk kolonialnych, wierzył chyba, że – rozpalając wyobraźnię ministra a nawet króla Francji, któremu je dedykował – staną się pierwszym stopniem jego dalszej kariery.