Oficyna Wydawnicza LEKSEM

Koszyk jest pusty

znajdź książkę dla siebie:

Teksty literackie

okładka

Collectanea Philologica XIII, pod redakcją Jadwigi CZERWIŃSKIEJ, Joanny SOWY

W Collectanea Philologica publikowane są artykuły naukowe oraz recenzje wydawnicze, które stawiają sobie za cel propagowanie wiedzy o szeroko pojętej kulturze starożytnej Grecji i Rzymu. Materiał naukowy dzielony jest na trzy podstawowe dziedziny: hellenistyka, latynistyka, recepcja. Tematyka artykułów zawiera się w szeroko zakrojonych granicach literatury, języka, historii i filozofii świata starożytnego oraz recepcji antyku w kulturze nowożytnej.

okładka

Kurt OESTERLE, Telewidz na gościnnych występach czyli jak uczyłem się poznawać świat

Kurt Oesterle urodził się w 1955 r. w Oberrot w Północnej Badenii-Wirtembergii. Studiował literaturę, historię i filozofię. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Od 1988 r. zajmuje się głównie literaturą.

okładka

Tadeusz PRZYGODZKI, Pamiętnik XX wieku. Dzieciństwo i młodość

Pierwsze trzy tomy [niniejszego pamiętnika], obejmujące kolejno: dzieciństwo, lata okupacji i służby wojskowej [...], mają charakter syntetycznego przybliżenia czytelnikowi autora, jego rodziny, przyjaciół i środowiska [...]. Nie jest to jedynie zbiór faktów z życia Tadeusza Przygodzkiego, ale ukazanie, jak zmieniało się ono na (bardzo szeroko zarysowanym) tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.

okładka

Tadeusz WIERZBICKI, Kogucik i inne opowiadania

...błagam cię, nie mów, kto to jest, jak się nazywa, gdzie mieszka, w jakiej uczelni się uczy. Dlatego, że w każdym mężczyźnie drzemie coś z koguta. A kogut, nawet słabszy, mniejszy, marniejszy, może rzucić się na silniejszego i wtedy katastrofa gotowa.

okładka

Tadeusz WIERZBICKI, Pod butem z gwoździami

Może wspomnienia te zwrócą uwagę Czytelników, którym nie dane było Walczyć z bronią w ręku i pochylą się oni nad losem ludzi z dnia na dzień przeniesionych w stan absolutnej zależności. Dziś mówi się o nich robotnicy przymusowi.

okładka

Tadeusz WIERZBICKI, Rozmowy intymne niekontrolowane

W hotelu tym znalazł się zupełnie przypadkowo. Wynajął pokój na jedną noc. Pokój był zadbany. Widać było, że ktoś tu niedawno przebywał. Kładąc się do łóżka, myślał – kto też mógł tu spać? Tyle razy mieszkał w hotelu i nigdy tego typu myśli nie nachodziły go.