Wspomnienia
Tadeusz PRZYGODZKI, Pamiętnik XX wieku. Dzieciństwo i młodość
Pierwsze trzy tomy [niniejszego pamiętnika], obejmujące kolejno: dzieciństwo, lata okupacji i służby wojskowej [...], mają charakter syntetycznego przybliżenia czytelnikowi autora, jego rodziny, przyjaciół i środowiska [...]. Nie jest to jedynie zbiór faktów z życia Tadeusza Przygodzkiego, ale ukazanie, jak zmieniało się ono na (bardzo szeroko zarysowanym) tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Ze wspomnień polskich językoznawców 1, pod redakcją Jana WAWRZYŃCZYKA, Dariusza BRALEWSKIEGO
W ubiegłym roku zwróciliśmy się do kilkunastu polskich profesorów, których prace naukowe w zakresie lingwistyki, publikowane w ostatnim sześćdziesięcioleciu, są ogólnie znane i cenione, z prośbą, by zechcieli podzielić się wspomnieniami z własnego życia prywatnego i zawodowego, w formie i zakresie dla siebie najwygodniejszym.
Ze wspomnień polskich językoznawców 2, pod redakcją Jana WAWRZYŃCZYKA, Dariusza BRALEWSKIEGO
W 2009 roku zwróciliśmy się do kilkunastu polskich profesorów, których prace naukowe w zakresie lingwistyki, publikowane w ostatnim sześćdziesięcioleciu, są ogólnie znane i cenione, z prośbą, by zechcieli podzielić się wspomnieniami z własnego życia prywatnego i zawodowego, w formie i zakresie dla siebie najwygodniejszym.
Tadeusz WIERZBICKI, Kogucik i inne opowiadania
...błagam cię, nie mów, kto to jest, jak się nazywa, gdzie mieszka, w jakiej uczelni się uczy. Dlatego, że w każdym mężczyźnie drzemie coś z koguta. A kogut, nawet słabszy, mniejszy, marniejszy, może rzucić się na silniejszego i wtedy katastrofa gotowa.
Tadeusz WIERZBICKI, Pod butem z gwoździami
Może wspomnienia te zwrócą uwagę Czytelników, którym nie dane było Walczyć z bronią w ręku i pochylą się oni nad losem ludzi z dnia na dzień przeniesionych w stan absolutnej zależności. Dziś mówi się o nich robotnicy przymusowi.
Tadeusz WIERZBICKI, Rozmowy intymne niekontrolowane
W hotelu tym znalazł się zupełnie przypadkowo. Wynajął pokój na jedną noc. Pokój był zadbany. Widać było, że ktoś tu niedawno przebywał. Kładąc się do łóżka, myślał – kto też mógł tu spać? Tyle razy mieszkał w hotelu i nigdy tego typu myśli nie nachodziły go.
Les Polonais en France 1696-1795. Bio-bibliographie provisoire, pod redakcją Izabelli ZATORSKIEJ, Małgorzaty KAMECKIEJ
L’idée de passer en revue les diverses formes de présence polonaise en France, a germé il y a cinq ans de la conversation avec une amie allemande qui, un peu au courant de la bibliographie dix-huitiémiste polonaise, avait exprimé son étonnement de n’avoir rencontré aucune monographie ou synthèse qui parle de l’ensemble des rapports polonofrançais à l’époque, une époque où les Polonais de tout bord parcourent le pays de La Manche à la Méditerranée, de la Lorraine aux Pyrénées, en sacrifiant plus ou moins de leur patrimoine à la déesse Paris.